Porozmawiajmy o współpracy

Skontaktuj się z nami

Nasza fundacja z przyjemnością podejmie współpracę z osobami i instytucjami, które zajmują się szeroko pojętą ideą patriotyzmu i rozpowszechnianiem polskiej kultury. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.

 

 

Kontakt telefoniczny:

+48 727 937 608

 

Adres e-mail:

fundacja@wspieramykulture.pl

 

Wyślij wiadomość bezpośrednio ze strony:

*Klikając w przycisk "Wyślij" wyrażasz jednocześnie zgodę na jednorazowy kontakt mailowy pod wskazany adres e-mail w celu uzyskania informacji dotyczącej możliwości współpracy.

 

Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do późniejszego dystrybuowania treści czy reklamowania usług bez wyraźnej zgody.

Sfinansowano ze środków otrzymanych z NIW- CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 -2030 PROO.

FUNDACJA WSPIERANIA KULTURY POLSKIEJ IM. STANISŁAWA SIELAŃSKIEGO  |  KRS 0000808189  |  NIP 7262678959  |  REGON 384615497

 

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści i zdjęć zabronione.

Przeczytaj więcej o naszej polityce prywatności (tutaj >>)

 

Łódź 2020

 

 

Realizacja: Plutowski.pl

FUNDACJA WSPIERANIA KULTURY POLSKIEJ

IM. STANISŁAWA SIELAŃSKIEGO

 

KRS 0000808189

NIP 7262678959

REGON 384615497

 

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Kopiowanie treści i zdjęć zabronione.

 

Przeczytaj więcej o naszej

polityce prywatności (tutaj >>)

 

Łódź 2020

 

 

Realizacja: Plutowski.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola

Fundacja Wspierania Kultury Polskiej

im. Stanisława Sielańskiego

Historia

O naszej fundacji

Stanisław Sielański

O patronie

I Turniej Poetycki o Puchar Czerwonego Wina

Miłość w czasie Covid 19

Zobacz zdjęcia z naszych wydarzeń

Galeria zdjęć

Poznaj naszą działalność

Materiały video

Relacja z programu "Czy mnie jeszcze pamiętasz?"

Pozostałe zdjęcia:

Cele fundacji

Nasza misja

Nasza działalność

Wydarzenia artystyczne realizowane przez Fundację

Stanisław Sielański, właściwie Stanisław Nasielski (ur. 8 sierpnia 1899 w Łodzi, zm. 28 kwietnia 1955 w Nowym Jorku) – polski aktor komediowy i artysta kabaretowy.

 

Studiował na Uniwersytecie Warszawskim i w Warszawskiej Szkole Dramatycznej. Początkowo występował w rodzinnej Łodzi, a następnie przeniósł się do Warszawy. Występował przede wszystkim w kabaretach, teatrach rewiowych i muzycznych (m.in. „Stańczyk”, „Olimpia”, „Morskie Oko” w latach 1928–1933, Cyrulik Warszawski), sporadycznie w rolach dramatycznych.

Największą popularność przyniosły mu role filmowe, choć zawsze pozostawał w cieniu wielkich amantów choćby Aleksandra Żabczyńskiego czy Eugeniusza Bodo. Grywał w komediach, przeważnie służących, szoferów, ekspedientów. Zawsze był typem trochę fajtłapowatego warszawskiego cwaniaka o złotym sercu. To właśnie głównie w filmach z jego udziałem pojawiały się gagi, dowcipy i żarty.

 

W czasie wojny ewakuował się do Rumunii, a stamtąd w 1940 r. do Francji. W 1941 wyemigrował do Nowego Jorku i tam występował w Polskim Teatrze Artystów oraz w kabaretach. Po wojnie nie wrócił do Polski. 28 maja 1951 roku złożył w sądzie wniosek o naturalizację. Zmarł 4 lata później.

 

W 1994 roku o Stanisławie Sielańskim zrealizowano film dokumentalny: Mistrz drugiego planu. Stanisław Sielański w reżyserii Tadeusza Pawłowicza i Zbigniewa Wawra.

Jan Lechoń, również nowojorski emigrant, tak o tym napisał w swoim Dzienniku:

 

28 kwietnia

(...) Umarł Staś Sielański, który jeszcze w niedzielę na moim wieczorze zdrów i wesół mówił (bardzo dobrze) różne błazeństwa w stylu "Qui Pro Quo" i czytał (bardzo źle) rozmowę Telimeny z Panem Tadeuszem. Wczoraj o 3 po południu spotkaliśmy się, aby załatwić różne związane z tym występem sprawy i wymienialiśmy zwykłe przy naszych spotkaniach żarty. Po południu skarżył się na ból ręki, ale doktor, zrobiwszy kardiogram, nie znalazł powodu do alarmu. Po czym Staś został sam w swoim, pożal się Boże, mieszkaniu i umarł samotnie i – wierzymy w to – bezboleśnie.

 

(...)

1 maja

(...) Pogrzeb Sielańskiego – jeszcze jedno uderzenie w łeb, jakby ktoś z góry chciał nam powiedzieć: „Patrz, durniu! Oto wasze życie i wasza emigrancka śmierć!”. (...) Sielański nie miał tu żadnej rodziny i za trumną szli obok siebie Rozmarynowski od braci aktorów i dr Aldon z Warszawy od braci - polskich Żydów.

 

 

Źródło: Wikipedia.pl

Obserwator Łódzki

 

Wydanie

Styczeń / Luty 2021

Obserwator Łódzki

 

Wydanie

Świąteczne 2020

Przeżyj to sam

Spektakl teatralno-muzyczny z polskimi przebojami lat 80

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie   z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada  2009 r. o grach hazardowych.

Zapraszamy do lektury

Miesięcznik naszej fundacji

W ramach prowadzonej fundacji prowadzimy również miesięcznik, poświęcony budowaniu świadomości o polskiej kulturze zarówno w młodych i starszych Polakach. Zapraszamy do lektury.

Wydarzenia 2020:

Wydarzenia 2021:

Koncerty w Domach Pomocy Społecznej:

Fundacja Wspierania Kultury Polskiej im. Stanisława Sielańskiego funkcjonuje od października 2019 roku. W tym czasie zrealizowaliśmy następujące imprezy kulturalne:

 

- Spotkanie poetycko - muzyczne w kawiarni "U Milscha". Na spotkaniu łódzcy poeci prezentowali swoje wiersze, a łódzcy piosenkarze śpiewali przeboje dawnych gwiazd polskiej piosenki z lat 60. i 70.

 

- Spektakl muzyczny „Wakacje z blondynką” z polskimi przebojami z lat 60. To wydarzenie przeznaczone dla pensjonariuszy i pacjentów odbyło się w listopadzie 2019 roku w największym łódzkim domu pomocy społecznej Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczym - DPS w Łodzi przy ul. Przybyszewskiego 255.

 

- Koncert pamięci Anny German i Wioletty Willas. Koncert miał miejsce w lutym 2020 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczym - DPS w Łodzi przy ul. Przybyszewskiego 255.

Budowanie postaw odpowiedzialności obywatelskiej i lokalnej poprzez działania kulturalne, edukacyjne i społeczne.

Pomoc w dotarciu do wartościowej kultury osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym, wykluczonym społecznie.

Propagowanie poprzez działania kulturalne postaw patriotycznych u Polaków, szczególnie u młodzieży.

Nasza misja

Najbliższe wydarzenia

O patronie

Najbliższe wydarzenia

Wesprzyj nas

Nasz miesięcznik

Czytaj teraz >>

O patronie

Nasz miesięcznik

Promowanie i upowszechnianie wartościowej kultury polskiej.

Główne cele naszej fundacji to:

Pomóż nam docierać do jak największej liczby osób

Wesprzyj nas finansowo

Jeśli tak jak nam, zależy Tobie na rozwijaniu miłości do polskiej kultury, zachęcamy Cię do finansowego wspierania naszej działalności. Darowizny można wpłacać na poniższy numer konta.

 

mBank 53 1140 2004 0000 3202 7945 4953

Z dopiskiem: WPŁATA DAROWIZNY

 

 

Podstawa prawna: Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r. (Dz. U. 96/03, poz. 873), Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz.U. z 2000r, Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami), Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz.U. z 2000r, Nr 54, poz. 654 z późniejszymi zmianami).

Łódź, Nowopolska 11/4  |  fundacja@wspieramykulture.pl

Łódź, Nowopolska 11/4