Poeci tworzą...
Redaktor naczelny "Obserwatora Łódzkiego" podaje temat turnieju.
Jan Dominikowski
Wizja
Za trumną pójdą strojni w czernie
Swych sumień czarnych, czarnych dłoni,
A cieszyć będą się niezmiernie,
Że w końcu jest nareszcie po Niej.
Nie znają co to dobro wspólne,
A zamiast niego tuczą własne.
Ciągle za małe im kieszenie,
Umysły zdradne, ciemne, ciasne.
Antreprenerzy, sutenerzy
Obcych idei, obcych mocarstw,
Tak zakłamani i nieszczerzy
Że wstyd im nawet rękę podać.
Aktorzy, szpicle i faktorzy
Pierś wypinają po ordery
I szepcą, choć im nikt nie wierzy:
Coś sprzedać? Kupić? – Kupić? Sprzedać?
Bankierów zgrai i lichwiarzy
Na workach złota jest jak w niebie.
Jest – Nierychliwy Sprawiedliwy!
Szatan wam zagra – na pogrzebie.
Czerwonych partii truchła stare
Sprzedajne dziwki, Marksa dzieci
Szczekają, gryzą, plują, skrzeczą,
A do kieszeni jurgielt leci.
W Związku Sowieckim Europy
Stawiają rzędem pod ścianami
Równiejsi – równych; a Verhofstadt
Wrzeszczy i straszy rozbiorami.
Za Oceanem przyjaciele
Klepią po plecach, chwalą wszędzie;
Lecz – gdy nastanie chwila próby
Za Gdańsk umierać – nikt nie będzie.
Stoją szeregi Bohaterów,
Przed nimi Prorok, cały w bieli;
Niemo zadają nam pytanie:
Czyście już wszystko zapomnieli…?
Listopad 2021
Fundacja Wspierania Kultury Polskiej im. Stanisława Sielańskiego wraz „Obserwatorem Łódzkim” zorganizowała 9 listopada 2021 r. po raz wtóry w tym roku Turniej Poetycki o Puchar Czerwonego Wina. Impreza odbyła się, tak jak i poprzednia w zabytkowym pałacyku Anstadta przy ulicy Sędziowskiej 18. Gościny udzielił nam Ryszard Zdrzalik, szef działającej tam Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty Łódź-Bałuty
Ponieważ sytuacja społeczno-polityczna w Polsce w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej była zupełnie inna od tej w lutym br., gdy odbywał się Pierwszy Turniej Poetycki, a tematem była „Miłość w czasie Covid 19”, obecny temat musiał być odpowiedni do obecnego czasu. I brzmiał on: „Suwerenność Polski zagrożona”. Temat został wcześniej ogłoszony i ze swoimi przemyślanymi pracami uczestnicy turnieju zameldowali się w pałacyku na Sędziowskiej.
Dwóch chorych uczestników nadesłało swoje prace pocztą elektroniczną. Wiersze oceniało jury w składzie: Monika Makiewicz, Ryszard Zdrzalik i przewodniczący Zbigniew Pacura. Jednogłośnie pierwszą nagrodę otrzymał nieobecny, chory Jan Dominikowski za wiersz „Wizja”, drugie miejsce zdobył także nieobecny, chory Dariusz Wolniakowski, za wiersz „Kto cię obroni moja Polsko?”, a trzecie legenda łódzkiej sceny poetyckiej Henryk Zasławski za wiersz „Suwerenność”. Zapraszamy do lektury wszystkich trzech wierszy.
Z.P.
Z wielką przykrością musimy poinformować, że nasz laureat Pierwszej Nagrody Jan Dominikowski zmarł 1 grudnia 2021 r. w szpitalu. Zmarł na Covid-19. Pozostały po nim jego prace. W tym opublikowany w niniejszym numerze „Obserwatora Łódzkiego” wiersz „Wizja”. W numerze 8(12) 2021 na pierwszej stronie opublikowaliśmy jego wiersz „Śmierć Szopena”. Cześć jego pamięci.
II Turniej Poetycki o Puchar Czerwonego Wina
Suwerenność Polski zagrożona
Zwycięzca turnieju Janusz Janyst z Pucharem (już pustym)
Ryszard Krauze
Limeryki miłosne i fraszka
Pewien gangster o ksywce Ozyrys
raz zabawiał się w Prima Aprylis.
Wciąż słychać jego skowyt,
gdy test wykazał Covid.
A do tego jeszcze syfilis.
Covid biada, biada
(a libido nie spada),
więc podczas kwarantanny,
para wchodzi do wanny.
No i zalali sąsiada.
Za seks już zdążył zapłacić,
choć jeszcze nie zdjął gaci-
ona zdjęła maseczkę,
żeby zrobić laseczkę.
A on blachę wyjął, żeby wlepić mandacik.
CNOTLIWA
Jest Covid, więc bez szczepionki,
nie zdeflorujesz mej błonki!
Janusz Janyst
Limeryki walentynkowe
* * *
Dzień czternastego lutego
znany – i w pandemii – z tego
że jest nasilenie
będącego w cenie
klimatu erotycznego
* * *
Walentynki – dzień wyjątkowy
Kto nie ma covid i jest zdrowy
patrzy w oczy, całuje
w ten sposób przekonuje
że ma stosunek uczuciowy
* * *
W pięknym dniu świętego Walentego
mimo reżimu sanitarnego
kto żyw manifestuje
co do partnera czuje
Samotny głaszcze pieska swego
12 lutego 2021 r. Fundacja Wspierania Kultury Polskiej im. Stanisława Sielańskiego wraz z „Obserwatorem Łódzkim” zorganizowała I Turniej Poetycki o Puchar Czerwonego Wina. Gościny w zabytkowej XIX wiecznej tzw. willi Anstadta udzielił NSZZ” Solidarność’ Pracowników Oświaty Łódź - Bałuty, kierowany od lat przez przewodniczącego Ryszarda Zdrzalika.
W ramach turnieju zaproszeni nań łódzcy poeci mieli w ciągu godziny napisać wiersz, limeryk lub fraszkę na podany przez redaktora naczelnego „Obserwatora Łódzkiego” Zbigniewa Pacurę temat: „ Miłość w czasie Covid 19”. Jurorami oceniającymi prace poetów byli: Małgorzata Skwarek-Gałęska (przewodnicząca łódzkiego oddziału ZLP), Ryszard Zdrzalik i Zbigniew Pacura. Ostateczny werdykt zabrzmiał jednogłośnie.
Zwycięzcą turnieju i Zdobywcą Pucharu Czerwonego Wina został łódzki dziennikarz Janusz Janyst za serię limeryków. Wyróżnienie otrzymał Henryk Zasławski, a szczególne wyróżnienie za niebanalne podejście do tematu dostał występujący poza konkursem Ryszard Krauze.
Z.P.
Złote lata polskiego big-bitu
Faceci to gady!
monodramat tragikomiczny
Król Humoru
Przedstawienie sylwetki i dorobku Stanisława Sielańskiego. Koncert piosenek z polskich filmów z okresu 20. lecia międzywojennego.
Cyngiel
dwuosobowy spektakl teatralny, współczesny dreszczowiec polityczny / reż. Zbigniew Pacura
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Czy mnie jeszcze pamiętasz?
Reportaż i wypowiedź dot. spektaklu muzyczno-teatralnego z piosenkami Niemena
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Czy mnie jeszcze pamiętasz?
Skrót spektaklu muzyczno-teatralnego z piosenkami Niemena
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Wydarzenia 2022: